NEWSLETTER

Informuj mnie również o nowościach na stronie

ANKIETER

Podczas koncertu wolisz:JEAN-PAUL BOURELLY (USA) - KISS THE SKY - ZAKOŃCZENIE SEZONU


Koncert Hall    21:00 • 30.06.2017

Wstęp: 60 zł przedsprzedaż / 80 w dniu koncertu / 60 zł studenciKiss the Sky to nowoczesny bluesowy pociąg, pędzący w kierunku nowych dzwiękowych terytoriów!

 

Gwiazdą klubowego zakończenia sezonu Free Blues Clubu będzie kultowy amerykański gitarzysta i wokalista Jean Paul Bourelly, uznawany jest za jednego z najlepszych artystów podążających śladami największych mistrzów gitary: Jimiego Hendrixa i Jamesa "Blood" Ulmera. To gitarzysta wyznający zasadę, że trzeba grać i głośno i nostalgiczne, ale zawsze z poszanowaniem bluesowo-rockowej tradycji.

 

 

 


 

Amerykański gitarzysta  i wokalista Jean-Paul Bourelly jest jednym z pionierów nowego jazzu, w którym odniesienie do bluesa, rocka oraz nowoczesnych brzmień jest nad wyraz oczywiste. Trudno się temu dziwić skoro sam Miles Davis zaprosił go  w 1988 roku do nagrania wspólnej płyty „Amandla”.

 

Bestsellerowy i ważny album Milesa jest przecież syntezą nowoczesnych dźwięków i stanowił doskonały pretekst, by do projektu zaprosić m.in. Marcusa Millera, Kenny’ego Garretta, George’a Duke’a, Omara Hakima oraz Jean- Paula Bourelly.

 

Gdy w 1979 roku przeniósł się z bluesowego Chicago do jazzowego Nowego Jorku  jego kariera nabrała rozpędu. Początkowo związał się z grupami McCoy Tynera, legendarnego pianisty kwartetu Johna Coltrane’a. Był chętnie zapraszany jako muzyk studyjny do ciekawych sesji rockowy i jazzowych. Tak znalazł się w kręgu zainteresowań Milesa Davisa, który zaproponował mu udział w nagrania albumu „ Amandla”.

 

Nagrywał i koncertował z wokalistką Cassandrą Wilson, z muzykami rockowymi (  np. z Buddy’m Milesem- perkusistą  grupy Band of Gypsies, dawnej formacji J. Hendrixa, czy z Jack’em Bruce’ – basistą  kultowego trio Erica Claptona, The Cream). Współpracował także z  Elvinem Jonesem, Archiem Sheppem,  Pharoahem Sandersem, Taj Mahalem, Lesterem Bowie.

 

W 1987 roku  nagrał swój pierwszy, autorski album „ Jungle Cowboy ”, który był zapowiedzią jazz-rockowych i bluesowych fascynacji gitarzysty. Maniera ta stanie się charakterystycznym brzmieniem jego muzyki przez kolejne lata. Zafascynowany stylistyką Hendrixa, szanujący tradycje ostrego, miejskiego rural-bluesa oraz ekspresyjność jazzu realizuje równolegle kilka projektów. Jego kolejne zespoły ( np. Stone Raiders oraz słynne Power Trio z basistą m.in. Milesa Davisa i The Rolling Stones- Darryl Jonesem oraz perkusistą Living Colour – Willem Calhounem) stają się sensacją europejskich i amerykańskich estrad.

 

Najnowszy projekt, trio Kiss The Sky jest nowoczesnym nawiązaniem do wcześniejszych formacji gitarzysty, przy czym teraz w muzyce jest więcej elementów afro-amerykańskiej tradycji bluesa oraz nawiązania do muzyki soulowej z elementami funkowego jazzu. „ Gramy muzykę dla ludzi – deklaruje  Jean Paul Bourelly – zapraszając do specyficznej podróży z dźwiękami soulu, afro-jazzu, bluesa i funky”.

 

„Ciągle wymyślamy nowe sposoby by wyrażać nasze własne muzyczne kierunki poprzez rekontekstualizacje znanej odbiorcom wrażliwości Rock-Funk oraz poprzez nasze własne unikalne kreacje.” (Jean-Paul Bourelly).

 

Bourelly mocno wierzy w autentyczną bezkompromisową muzykę i tworzenie nowych pomysłów oddających doświadczenia diaspory afroamerykańskiej.

 

Kiss the Sky posługuje się także znanymi motywami i piosenkami funko rockowej grupy z lat 60 – Band of Gypsys (Jimi Hendrix, Billy Cox, Buddy Miles). Bourelly rozpoczyna od znanych tematów, następnie rozwija je w nową przestrzeń bluesową.  To ułatwia odbiorcom podążanie za tą podróżą muzyczną.

 

„Muzyka jest dla ludzi. My, artyści jesteśmy po to by służyć ludziom na tej planecie i proponować coś odmiennego, lecz powiązanego z naszą historią.” (Jean-Paul Bourelly).

 

 

 


KISS THE SKY to skład autentycznych muzyków soul::

 

Jean-Paul Bourelly - gitara, wokal, elektornika

Daryl Taylor – basista z Houston w stanie Texas, który pracował z wieloma legendami muzyki soul, jak Archie Bell and the Drells oraz legenarni „funky drummers” Jamesa Browna - Jab'o

Starks & Clyde Stubblefield.

 

Kenny Martin – perkusista znany także z występów w Citizen X, który grał i nagrywał z nieliczoną ilością funkowych zespołów.«« powrót